Serwis komputerowy

Codziennie sporo korzystasz z komputera lub laptopa? Zauważyłeś, że od pewnego czasu sprzęt działa wolniej niż dotychczas? Powinieneś rozważyć reinstalację systemu. Na często użytkowanych urządzeniach zaleca się ją wykonać raz do roku (samodzielnie albo korzystając z pomocy fachowców, jeżeli nie masz w tej kwestii doświadczenia) w celu poprawy jakości jego pracy. Powody, dla których warto to zrobić, wynikające z tego korzyści i sposób przygotowania urządzenia do realizacji usługi szczegółowo omawiamy w dalszej części wpisu. Zapraszamy!

Powody, dla których należy raz w roku wykonać reinstalację systemu

dlaczego warto wykonać reinstalację systemu windows

Podczas każdorazowego korzystania z komputera na urządzeniu zapisują się niepotrzebne pliki, które nagromadzone zajmują wolne miejsce na dysku, w efekcie czego sprzęt zaczyna wolniej działać. Regularna reinstalacja systemu operacyjnego pozwala wyzbyć się tego problemu, a przy okazji przynosi wiele innych korzyści:

  • w wyniku reinstalacji systemu pozbywamy się plików i programów, których od dawna nie używamy i tym samym zyskujemy dodatkową ilość miejsca na dysku
  • po reinstalacji na nowo instalowane są tylko niezbędne programy, co pozwala utrzymać porządek
  • reinstalacja systemu zwiększa bezpieczeństwo i funkcjonalność całego systemu, obecnego na komputerze oprogramowania i aplikacji, ponieważ instalowane są ich najnowsze, aktualne wersje, a te są zawsze lepiej chronione przed ewentualnymi atakami niż ich poprzednicy
  • na urządzeniach z wbudowanym dyskiem HDD (najzwyklejszy talerzowy dysk, z którego dane sczytuje igła) programy szybciej się uruchamiają i o wiele lepiej działają, a to z tego względu, że podczas reinstalacji systemu znajdujące się na nim pliki zostają posegregowane i poukładane w odpowiedniej kolejności.

Jak przygotować urządzenie do reinstalacji systemu?

Reinstalacja systemu sprawia, że obecne na urządzeniu dane zostają bezpowrotnie skasowane. Dotyczy to wszelkiego rodzaju plików (teksów, zdjęć, muzyki), aplikacji i programów. Dlatego zanim przystąpisz do pracy lub oddasz urządzenie na serwis, wykonaj następujące czynności.

reinstalacja systemu windows na komputerzePo pierwsze, zgraj wszystkie ważne dane na nośnik, by później móc je z powrotem przerzucić do pamięci urządzenia. Po drugie, zarchiwizuj dane dostępowe do kont m.in. bankowego, poczty elektronicznej itp., jeśli miałeś je zapisane w przeglądarce. Swoją drogą odradzamy ten sposób przechowywania danych do logowania, bo mogą zostać skradzione, a stąd już prosta droga do włamania na konto, ale jeśli już korzystasz z tej opcji, koniecznie zapisz gdzieś dane, byś mógł na powrót z nich korzystać (po reinstalacji systemu nie będzie ich w pamięci przeglądarki). Oprócz nich spisz także wszystkie ważne linki do stron z zakładek. Po trzecie, przygotuj listę aplikacji, które później trzeba będzie ponownie zainstalować, żeby o żadnej nie zapomnieć i, jeśli korzystasz z usług firmy serwisowej, przekaż ją usługodawcy.

Ponadto, jeżeli na urządzeniu zostało zainstalowane niedostępne oprogramowanie na licencji, dostarcz je serwisantowi, by mógł je na nowo zaimplementować. Jeśli oddajesz do serwisu laptopa, dołącz do niego oryginalną ładowarkę.

Reinstalacja systemu to także dobra okazja, by wymienić dysk HDD na SSD. Koniecznie rozważ tę opcję, jeżeli zależy ci na zwiększeniu sprawności pracy komputera. Po wykonaniu tej usługi system zdecydowanie wydajniej funkcjonuje, a obsługa aplikacji staje się o wiele wygodniejsza.

Na czym polega i jak przebiega reinstalacja systemu?

Na koniec jeszcze krótko objaśnimy, jak przebiega cały proces reinstalacji systemu. Zaczynamy od usunięcia wszystkich partycji. Następnie czyścimy dysk twardy. Później przechodzimy do utworzenia nowych partycji i ich formatowania. Domyślnie robimy jedną, chyba że klient zażyczy sobie więcej. Finalny etap to instalacja systemu operacyjnego zgodnego z licencją, jaką posiada klient.

Reinstalacja systemu nie jest niczym skomplikowanym, raczej czasochłonnym. Spokojnie można ją wykonać w domu, jeśli ma się w tej kwestii wiedzę i doświadczenie. Jeżeli jednak nigdy samodzielnie nie instalowałeś oprogramowania systemowego i nie czujesz się na siłach, by się tego podjąć, możesz skorzystać z naszych usług serwisowych. Przynieś urządzenie do naszego biura w Andrychowie przy ul. Krakowskiej 136, a my wszystkim się zajmiemy!

33 488 00 60

Skontaktuj się z nami