Monitoring

Do niedawna monitoring najczęściej kojarzył nam się z obiektami typu: bank, sklep, hala produkcyjna czy parking, natomiast w domu jednorodzinnym pojawiał się dość rzadko. Głównym powodem takiego stanu rzeczy był koszt instalacji systemu. Jednak postęp technologiczny, jaki obserwujemy w ostatnich latach, sprawił, że ceny kamer znacznie spadły, więc na ich kupno może sobie pozwolić niemal każdy. Z tego względu, ale i przede wszystkim z racji ochrony budynku i podwyższenia jego bezpieczeństwa, coraz częściej stosowane są w domach jednorodzinnych, a nawet w domkach letniskowych. Systemów monitoringu jest kilka, jednak obecnie najbardziej rozwojowym i najkorzystniejszym rozwiązaniem jest montaż monitoringu IP. Poniżej w wielkim skrócie wyjaśnimy, jak działa monitoring IP, jakie oferuje możliwości i gdzie warto go zastosować?

Montaż monitoringu IP – podstawowe informacje

i wykorzystywane technologie

montaż monitoringu IP - kamera IP na zewnątrzMonitoring tego typu wykorzystuje do swojego działania protokół internetowy IP. Jest to dokładnie ten sam protokół, dzięki któremu zawdzięczamy istnienie sieci Internet, a który pozwala nam połączyć się ze znajdującymi się w każdym zakątku świata urządzeniami funkcjonującymi w oparciu o tę technologię. To powoduje, że kamer/rejestratorów IP możemy używać praktycznie wszędzie tam, gdzie istnieje sieć teleinformatyczna.

Starsze technologie wymagały budowania nowych instalacji kablowych dedykowanych tylko dla kamer. W wypadku kamer IP do montażu monitoringu możemy wykorzystać istniejącą już sieć kablową. Co więcej, jeśli budujemy system od nowa, warto zdecydować się na rozwiązanie oparte właśnie o tę technologię, ponieważ przy aktualnym tempie rozwoju za kilka lat będziemy mogli wymienić użytkowaną kamerę na nowszą, o lepszych parametrach, bez ingerencji w infrastrukturę.

W przypadku innych systemów do podglądu obrazu z kamer niezbędny jest rejestrator, natomiast w instalacjach zbudowanych z kamer IP nie jest on wymagany. Możliwość rezygnacji z niego zapewnia zastosowanie kamery ze slotem SD, dzięki któremu można budować bardzo małe systemy (złożone z jednej lub dwóch kamer) właśnie bez konieczności kupowania rejestratora.

Do podłączenia kamery IP do prądu, stosuje się dedykowane do tego kable switch PoE. Nie musimy się zatem martwić o doprowadzenie prądu do kamery, bo jednym przewodem dostarczany jest zarówno prąd, jak i obraz oraz dźwięk.

Więcej informacji o korzyściach z zastosowania monitoringu i samym procesie instalacji, znajdziecie Państwo w zakładce „Kamery„.

Montaż monitoringu IP a dostępne możliwości

montaż monitoringu - zestaw kamer IP do monitorowania obiektuMonitoring IP oferuje bardzo wysoką jakość obrazu. Kilka lat temu standardem była rozdzielczość HD (720p). Dziś stosuje się już standard wyższy niż FullHD (1080p). Instalacja monitoringu z wykorzystaniem 4Mpx kamer nie jest niczym zaskakującym. Poza tym w wymagających środowiskach coraz częściej można spotkać kamery o rozdzielczości 12Mpx.

W dużych systemach (np. powyżej 32 kamer) możemy w bardzo łatwy i szybki sposób dokonać jego dalszej rozbudowy. W mini instalacjach (jedna lub dwie kamery) możemy zastosować wspomniane wyżej kamery z czytnikiem kart SD, na których zapisuje się nagrany materiał, co pozwala zrezygnować z zastosowania rejestratorów i tym samym obniżyć koszty instalacji. Kamery z czytnikiem kart SD doskonale zdają egzamin także w instalacjach wykonanych w obiektach użytkowanych sezonowo np. w domkach letniskowych, gdzie nie ma potrzeby ciągłego monitoringu.

Montaż monitoringu – do czego służy rejestrator IP i jakie oferuje możliwości?

Rejestrator zarządza całym systemem monitoringu, przy czym w bardzo małych instalacjach nie ma potrzeby jego stosowania. To urządzenie, które zapisuje rejestrowany przez kamery obraz/dźwięk z wszystkich kamer oraz umożliwia dowolne konfigurowanie każdej z nich z osobna.

montaż monitoringu IP - podgląd obrazu na urządzrniach zdalnych

Najnowsze rejestratory oferują wiele zaawansowanych możliwości m.in.: zdalny dostęp przez dedykowaną chmurę (brak konieczności posiadania publicznego adresu IP) i podgląd w czasie rzeczywistym na dowolnym urządzeniu podłączonym do Internetu (telefonie, tablecie, laptopie, komputerze stacjonarnym).

Poza tym zapewniają wysoką kompresję zapisu, co pozwala nawet na podwojenie czasu zapisu nagrań, oraz inteligentną analizę obrazu, w której zawiera się np. detekcja ruchu, przekroczenie linii, wtargnięcie w obszar, zliczanie osób. Ponadto wyposażone są w funkcję rozpoznawania twarzy, tablic rejestracyjnych i wzmożonego ruchu. Nowoczesne sprzęty można także zintegrować z systemem alarmowym tak, by np. otrzymywać na telefon informację o pojawieniu się osoby w wyznaczonym obszarze.

Zastosowanie monitoringu IP:

Na dzień dzisiejszy trudno wymyślić miejsce, gdzie nie można zainstalować monitoringu IP. Jest przydatny praktycznie wszędzie, oczywiście z zachowaniem zdrowego rozsądku. Poza oczywistymi zastosowaniami (banki, sklepy, biura, parkingi, magazyny itp.) z powodzeniem można go zamontować:

  • w szkołach,
  • w przedszkolach,
  • na boiskach,
  • w domach jednorodzinnych jako dozór posesji lub jako nowy typ elektronicznej niani, która pozwala nam nie tylko na „podsłuch”, ale również na podgląd sytuacji w czasie rzeczywistym,
  • w miastach jako monitoring miejski lub podgląd online dla turystów,
  • na trasach szybkiego ruchu,
  • na szlakach narciarskich,
  • w górach w celu uzyskania informacji o warunkach pogodowych.

Jeśli jesteście Państwo zainteresowani montażem monitoringu IP w swojej firmie lub domu, zapraszamy do kontaktu.

sprzęt niezbędny do montażu monitoringu IP wewnątrz i na zewnątrz budynku

33 488 00 60

Skontaktuj się z nami