Jedną z najczęstszych usług realizowanych przez nas w ramach serwisu komputerowego jest odzyskiwanie danych z dysków, zarówno w pełni sprawnych, jak i uszkodzonych. W wielu przypadkach operacja kończy się powodzeniem, ale zdarza się i tak, że usterka jest na tyle poważna, że mimo usilnych starań nic nie można zrobić. Jak przebiega cały proces i od czego zależy jego sukces?
Z jakich nośników możemy odzyskać utracone pliki w ramach serwisu komputerowego w Bielsku-Białej i okolicach?
Utracone pliki w postaci dokumentów tekstowych, zdjęć, plików muzycznych, dokumentów PDF itp. możemy odzyskać z dysku systemowego komputera lub laptopa, przenośnego dysku SSD oraz kart pamięci.
Jak to się dzieje, że skasowane dane nadal istnieją w pamięci dysku?
Każdy plik znajdujący się na dysku ma logiczne połączenie danych. Plik ten zapisuje się w widocznej i niewidocznej warstwie pamięci dla systemu Windows. W praktyce oznacza to, że plik usunięty z pamięci komputera, tak naprawdę przestaje być dla niego widoczny, bo usunięte zostaje tylko logiczne połączenie, a nie plik sam w sobie. W rzeczywistości nadal istnieje on fizycznie na dysku. Korzystając z odpowiednich narzędzi można na nowo przywrócić do niego dostęp i sprawić, że znów stanie się widoczny dla komputera i jego użytkownika.
Należy jednak podkreślić, że jest to możliwe wyłącznie, jeśli utracone pliki nie zostaną nadpisane przez nowe. Każdy dysk ma określoną pojemność, a wykonując kolejne operacje, poprzednie dane zostają zastąpione przez nowe i tym samym bezpowrotnie „wymazane”. Niestety takich treści nie da się odzyskać. Warto o tym pamiętać i tuż po awarii urządzenia lub uszkodzeniu samego dysku, natychmiast zaprzestać korzystania ze sprzętu, a najlepiej odłączyć go od źródła zasilania, by mieć pewność, że znajdujące się na nich dane nie zostaną zastąpione innymi.
Serwis komputerowy w Bielsku-Białej i okolicach – odzyskiwanie danych z dysków twardych HDD
Proces postępowania i zakres prac przy odzyskiwaniu danych z dysków systemowych uzależniony jest od rodzaju powstałych uszkodzeń i sposobu usunięcia danych. W przypadku awarii układów elektronicznych, najpierw przystępujemy do wymiany niedziałających podzespołów, by możliwe stało się ponowne uruchomienie dysku. Jeżeli jednak sytuacja na to nie pozwala, kopiujemy dane z uszkodzonego nośnika na nowy. Identycznie postępujemy w przypadku utraty danych w wyniku zalania laptopów.
Najprościej wygląda sprawa przywrócenia danych utraconych wskutek formatowania dysku lub zwyczajnego skasowania plików. W ich przypadku szansa na odzyskanie danych jest bardzo duża, ponieważ wszystko sprowadza się do przywrócenia struktury logicznej pliku, posiłkując się pozostałym stanem systemu plików. Poprzez wyszukanie sygnatur istniejących plików i ich skanowanie można odzyskać sporo utraconych danych. Możliwe jest to dlatego, że dane zapisywane są na ścieżkach podzielonych na sektory w formie map. Dane usunięte z systemu Windows oznaczane są na dysku jako „wolne” i przeznaczone do zastąpienia przez kolejne, nowe. Fizycznie jednak nie zostają usunięte (wciąż istnieją w pamięci), ale zostają przeznaczone do nadpisania.
Natomiast sama procedura odzyskiwania danych z dysku, niezależnie czy został on uszkodzony, czy zachował pełną sprawność, przedstawia się następująco. Wyjęty z laptopa lub komputera dysk zawierający utracone dane podłączamy do specjalnego adaptera, na którym zainstalowane jest softwerowe oprogramowanie. Następnie odzyskane pliki nagrywamy na nośnik dostarczony przez klienta – może nim być np. pendrive, przenośny dysk lub płyta CD.
Serwis komputerowy w Bielsku-Białej i okolicy – odzyskiwanie danych z dysków SSD przenośnych i stałych
Dane z dysków SSD można odzyskiwać dzięki temu, że mają bank pamięci, w których zapisywane są mapy struktur blokowych. Przy wykorzystaniu odpowiednich narzędzi mapy te mogą posłużyć za źródło do odzyskania danych.
Sam proces odzyskiwania danych wygląda tak samo, jak w przypadku dysków systemowych HDD, przy czym w przypadku przenośnych dysków SSD pomija się etap wyjęcia pamięci z komputera czy laptopa. Otrzymany od klienta dysk umieszcza się we wspomnianym adapterze, „wyciąga” z niego utracone dane i zapisuje je na nowym nośniku wybranym przez klienta.
Podsumowując, uszkodzenie dysku systemowego lub skasowanie plików z pamięci komputera nie zawsze jest równoznaczne z ich utratą. Jeśli podejmie się odpowiednie kroki, sytuację da się uratować. Niemniej jeśli nie masz w tej kwestii doświadczenia, lepiej nie rób tego na własną rękę, tylko skorzystaj z pomocy doświadczonych fachowców.
Świadczymy usługi z zakresu serwisu komputerowego w Bielsku-Białej, Kobiernicach, Kętach, Andrychowie, Wadowicach, Inwałdzie i przyległych do nich miejscowościach. Obsługujemy zarówno klientów indywidualnych, jak i biznesowych. Jeśli są Państwo zainteresowani skorzystaniem z naszych usług, prosimy o kontakt w celu uzgodnienia szczegółów.